Az arcüreggyulladás otthoni kezelése során a pihenés, szobafogság, ágymeleg javasolt.
Alapvető a melléküregek szellőzésének biztosítása, az orrnyálkahártyát összehúzó orrdugulást csökkentő, vény nélkül kapható orrspraykkel, orrcseppekkel és antihisztamin tablettákkal.
Sóoldatos orrmosás, orröblítés
Jó hatású a sóoldattal történő orrmosás-orröblítés is. Ehhez többféle ballon, pumpa elérhető már az üzletekben. Elsősorban azokat a módszereket ajánlottak, ahol nincs túlnyomás és így nem tudjuk belenyomni a gennyes váladékot sem a melléküregekbe, sem a fülkürtön át a középfülbe.
Kísérletek szerint a hipertóniás sóoldat használata rhinosinusitises betegeknél jobb eredményekre vezetett, mint az izotóniás sóoldat az orrdugulás, orrfolyás, köhögés, fejfájás és éjszakai felébredés tekintetében.
A hipertóniás sóoldat használata csökkentheti az egyéb orrdugulás elleni szerek, orrcseppek, orrspaykhez való hozzászokás valószínűségét, így minimalizálódhatnak az orr receptorainak túlirritálásából eredő mellékhatások kockázatai és a nyálkahártya megvastagodás veszélye is kisebbé válhat.
Viscoflu® ampulla
Ilyen sóoldatot tartalmaz a Viscoflu ampulla, melynek másik hatóanyaga az acetylcisztein szintén hozzájárul a sűrű nyák elfolyósításához. Így a Viscoflu® oldat kettős hatással szolgálja a sűrű letapadt váladékkal járó betegségek kezelését. Inhalátoros alkalmazással a porlasztott részecskék célzottan jutnak el oda ahová kell.
Ajánlható az infralámpázás is, de láz esetén nem javasolt.
A gőzölés is elterjedt, de amellett, hogy a forróság miatt balesetveszélyes, a nyálkahártyát beduzzasztva az üregek szájadékát lezárja. Így a váladék még nehezebben tud az üregek belsejéből, mélyéről feljönni.
A váladék elfolyósítását megkönnyíthetjük köptetők szedésével (pl. acetilcisztein, carbocisztein) is.
A vitaminok, gyógynövények és a homeopátia is segíthet a gyulladás leküzdésében.