A megfázást általános rossz közérzet, hőemelkedés, esetenként láz is jellemzi, elsőként leggyakrabban az orrnyálkahártyán kialakult gyulladás, melynek a tünetei: vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás. Kísérheti kötőhártyagyulladás könnyezéssel és torokfájás, köhögés.
Három tényező is hozzájárulhat a megfázás kialakulásához:
- a szervezetünk legyengülése,
- külső hideg és
- valamilyen kórokozó vírus jelentléte.
Ha ezek adottak, kialakulhat a hétköznapi nevén egyszerűen megfázásnak nevezett kórkép. A szervezet legyengülése a védekező (immun-) rendszerünk gyengeségét jelenti, vitaminhiány, alváshiány, stressz sajnos nagyon le tudja rontani a működését.
Influenza vírus okozta fertőzés
Súlyosabb tünetekkel jár az influenza vírus okozta fertőzés. Magas láz, végtagfájdalom kísérheti a fent leírt tüneteket.
A vírusos megbetegedések pár nap alatt gyógyulnak, kevésbé kedvező körülmények között felülfertőződnek baktériumokkal és kialakul egy komolyabb gyulladás. Ekkor az orrváladék sárgás, zöldes és sűrűbb, a köhögés is hurutossá válik, szövődményként kialakulhat orrmelléküreggyulladás, fülkürthurut, középfülgyulladás, torok- és mandulagyulladás, hörgő- és tüdőgyulladás.
A torokgyulladások nagy százalékban vírusos eredetűek, ilyenkor felesleges, sőt káros is lehet az antibiotikus kezelés. A vírusfertőzés gyakorisága korcsoportonként változó lehet, kb. 90% vírusfertőzés igaz a felnőttek esetében, közösségbe járó kisgyerekeknél kevesebb, 60-70%, náluk a bakteriális fertőzés gyakrabban előfordul, elég az óvodai fertőzéshullámokra gondolni.
Antibiotikum: csak baktériumfertőzés esetén
A bakteriális gyulladások közül a Streptococcus pyogenes nevű baktérium esetében nagyon fontos az antibiotikum, hogy a gyulladást és a baktériumokat legyőzze a szervezet és így a későbbi szövődmények is kivédhetőek legyenek. Ez a baktérium okozza a tüszös, gennyes mandulagyulladást. Veszélye, hogy a mandulákban elbújva a későbbiekben gócbetegségeket okozhat, például hajhullást, kiütéseket, szív, vese és ízületi panaszokat.
Egy kb. 5 perces és fájdalommentes teszttel megállapítható, hogy ez a baktérium okozza-e a panaszokat, szükséges-e az antibiotikus kezelés.
Legyengült immunrendszer
Megfázás bárkivel előfordulhat a szervezet leggyengültebb állapotában. Bizonyos betegségek vagy gyógyszeres kezelés (pl. szteroid és kemoterápia) esetén, amikor az immunrendszer hosszabb távon csökkent működésű, a megfázás gyakrabban fordul elő és súlyosabb következménnyel járhat.
Még az egészséges ember immunrendszere is törődést igényel, figyeljünk oda étkezésünkre, alvási szokásainkra, lelki egészségünkre!