Szervezetünk minden egyes sejtjének működésében elengedhetetlen oxigén jelenléte és a sejtműködés során keletkező szén-dioxid eltávolítása.
Ezt a gázcserét a tüdő végzi. Az alsó légutak a légcsővel kezdődnek, ez két főhörgőre, majd további faágszerű elágazásokkal egyre szűkebb átmérőjű hörgőkre oszlik. Ezeken keresztül jut el a levegő a gázcsere helyszínére. A hörgők feladata nem csak a szállítás, útközben a levegőt felmelegítik, párásítják, tisztítják.
A hörgők felszínét borító nyálkahártya gyulladását nevezzük hörghurutnak, hörgőgyulladásnak, orvosi kifejezéssel bronchitisnek.
Gyulladásos ingerek hatására nemcsak a váladék szaporodik fel a légutakban, hanem a nyálkahártyán lévő csillószőrök is károsodnak, ezért a megnövekedett mennyiségű nyák nehezebben ürül ki.
Akut krónikus bronchitis
Kimenetelét tekintve megkülönböztetünk heveny(akut)- és idült (krónikus) bronchitist. Előbbi rendszerint teljes gyógyulással és a légutak normális működésének visszatérésével végződik. Utóbbinál évek alatt visszafordíthatatlan változások alakulnak ki a légutak falában.
Bronchitis fajtái
A heveny hörghurut lehet irritatív eredetű és lehet fertőzéses is. Az irritációs különböző ásványi- és növényi porok hatására alakul ki (pl. illékony szerves oldószer, környezetkárosító anyagok). A fertőzéses eredetű hörghurutot az esetek 90%-ban vírusok okozzák. Gyakran banális felső légúti fertőzést, náthát követően alakul ki. Hajlamosító tényezők megléte esetén (pl. kimerültség, alultápláltság stb.) nagyobb valószínűséggel számíthatunk a kialakulására. Többszöri előfordulásnál gondolni kell kisérő betegségre, elváltozásra: krónikus arcüreggyulladás, hörgőtágulat, megnagyobbodott orr- és garatmandulák.
A diagnózis felállítását itt is, mint minden más esetben a panaszok, tünetek kikérdezésével kezdjük. Fizikális vizsgálattal kórosat általában nem észlelünk. Mellkas röntgenfelvétel heveny esetben eltérést nem mutat. Egyéb betegségek és szövődmények kizárása céljából súlyosabb és hosszabb ideje fennálló tünetek esetén lehet indokolt. Akut hörgőgyulladásra utaló tüneteknél köpettenyésztésre nincs szükség.
A heveny és idült bronchitis elkülönítése alapvető fontosságú a kezelés és a jövőbeni kimenetel szempontjából. A jellegzetes tünetek alapján nemcsak a két betegség választható külön egymástól, hanem egyéb kórképek is kizárhatók (pl. asthma, tüdőgyulladás, tüdőembólia).