A COPD (chronic obstructive pulmonary disease), más néven krónikus obstruktív tüdőbetegség egy olyan állapot, melynek hátterében krónikus gyulladásos folyamatok állnak.
Kóros részecskék vagy gázok (dohányfüst) hosszú időn át tartó belégzése a légutak és a tüdő szerkezeti átalakulását és pusztulását okozzák. Ennek egy visszafordíthatatlan, fokozatosan rosszabbodó légúti funkciózavar lesz a következménye. A korábbiaktól eltérően már nem különböztetik meg az úgynevezett tüdőtágulásos (emfizémás) és az idült hörghurutos (krónikus obstruktív bronchitises) formát. Ezek általában egymáshoz társulnak, de egy adott betegnél egyik vagy másik elváltozás nagyobb hangsúlyt kap.
Tüdőtágulás
Tüdőtágulásnál a gázcserét végző léghólyagocskák fala pusztul és a hólyagok nagyobb üregekké olvadnak össze. Ezzel csökken a légzőfelület, ami elsősorban nehézlégzéshez vezet, köhögés inkább csak a reggeli órákban jelentkezik. A krónikus bronchitisnél a hörgők beszűkülése társul a gyulladás okozta fokozott váladékképződéssel. A szerkezeti változások következménye lesz a köhögés, köpetürítés, majd a szűkület okozta nehézlégzés. Idővel a tüdő nem tudja ellátni feladatát, romlik a gázcsere és oxigénhiány lép fel.
COPD gyanúja
Az évtizedek óta erős dohányosoknál a tünetek (köhögés, nehézlégzés) alapján merül fel a COPD gyanúja. Előrehaladott esetben a betegre ránézve felmerül a gyanú. Az inkább bronchitises formánál a beteg testesebb, „kéken fulladó”, a tüdőtágulatos formánál sovány, hordó alakú mellkassal, egyenes lefutású bordákkal, „pirosan szuszogó”. A diagnózishoz légzésfunkciós vizsgálatra van szükség: igazolja a légúti szűkületet és annak részleges vagy teljes visszafordíthatatlanságát, valamint segít az asthmától való elkülönítésben. A mellkas röntgen gyakran negatív (súlyos tüdőtágulat adhat jellegzetes képet) mégis egyéb betegségek kizárása miatt elengedhetetlen. EKG, súlyos COPD-ben vérgázvizsgálat, gennyes köpet esetén bakteriológiai vizsgálat is része az állapotfelmérésnek.
COPD és a dohányzás
A COPD elsősorban a dohányosok betegsége. Magyarországon a felnőtt lakosság 34%-a dohányzik rendszeresen, a COPD-s betegek száma 4-500 ezer lehet. A COPD a világon a 3. leggyakoribb halálok.
A COPD a dohányzás káros hatásaival szoros összefüggést mutató gyógyíthatatlan betegség. Tünetei más betegség jelei is lehetnek, ezért a vizsgálatok nem csak a diagnózis felállítását és a betegség stádium meghatározását célozzák, hanem kizárnak egyéb kórképeket is. A betegség súlyosságának megállapítása segít a megfelelő terápia kiválasztásában.